The article published by could not be hidden from your students’ mind and intellect, nor ignored. As a saying goes: “Where there is smoke, there is fire”, and if the statement is made in plain public eyes and ears without fear of retribution, the author of the statement must be privy to “something”, he who is nothing less than the first deputy prime minister and the minister of interior affairs.
Thank you, for your reporting.
For our library, this is the article in Khmer: សម្តេច ស ខេង៖ ពេល​ខ្លះ បដិវត្តន៍​ពណ៌​កើត​ចេញ​ពី​ផ្ទៃក្នុង​យើង
“សម្តេច​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស ខេង បាន​មាន​ប្រសាសន៍​នៅ​ថ្ងៃ​ពុធ ទី១១ ខែមីនា នេះ​ថា បដិវត្តន៍​ពណ៌ វា​អាច​កើត​ចេញ​ពី​ផ្ទៃក្នុង​របស់​គណបក្ស​កាន់​អំណាច​ដោយ​មិន​ដឹង​ខ្លួន ឬ​ដោយ​អចេតនា តាមរយៈ​ការ​មិន​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​នូវ​សំណូមពរ​និង​កង្វល់​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ ហើយ​បង្កើត​ឡើង​នូវ​ភាព​អសកម្ម​នានា​នៅ​តាម​មូលដ្ឋាន​ ហើយ​ប៉ះពាល់​ដល់​សិទ្ធិ​និង​ផល​ប្រយោជន៍​របស់​ប្រជា​ពលរដ្ឋ។
ថ្លែង​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ​ទិវា​អន្តរជាតិ​នារី សម្តេច ស ខេង បាន​ថ្លែង​ដូច្នេះ​ថា ”ចំណុច​នេះ ខ្ញុំ​ធ្លាប់​បាន​បញ្ជាក់​ច្រើន​ហើយ ថា​ បដិវត្តន៍​ពណ៌ វា​មាន​អ្នក​ដែល​ប៉ុនប៉ង​ដើម្បី​នឹង​ធ្វើ​ការងារ​នេះ ហើយ​ក៏​បាន​ជួប​ប្រទះ​​រួច​មក​ហើយ ក្រោយ​​បោះឆ្នោត​ឆ្នាំ​២០១៣ ប៉ុន្តែ ជួន​ពេល​ខ្លះ បដិវត្តន៍​ពណ៌​នេះ​ វា​កើត​ចេញ​ពី​ផ្ទៃ​ក្នុង​យើង ជួរ​យើង ដោយ​មិន​ដឹង​ខ្លួន ឬ​ដោយ​អចេតនា​តាមរយៈ​ការ​មិន​យក​ចិត្តទុកដាក់ អើ​ពើ នូវ​សំណូម​ពរ សំណើ និង​កង្វល់​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ ហើយ​បង្កើត​ឡើង​នូវ​ភាព​អសកម្ម​នានា នៅតាម​មូលដ្ឋាន ហើយ​ប៉ះពាល់​ដល់​សិទ្ធិ​និង​ផល​ប្រយោជន៍​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ។”
សម្ដេច​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បាន​បន្ត​ដូច្នេះ​ថា “នោះ​ក៏​ជា​មូលហេតុ​នៃ​ការ​កកើត​នៃ​ចលនា​បដិវត្តន៍​ពណ៌​នោះ​ដែរ ដូច្នេះ​ការ​ដែល​យើង​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់​ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​នានា​ទាក់ទងនឹង​សិទ្ធិ​ផល​ប្រយោជន៍​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ គឺ​ជា​កត្តា​គន្លឹះ​ដ៏​សំខាន់​មួយ​ក្នុង​ការ​រារាំង​ បង្ការ ទប់ស្កាត់ នូវ​ចលនា​បដិវត្តន៍​ពណ៌​នោះ​ឯង។”
នៅក្នុង​ពិធី​នោះ​ដែរ សម្តេច ស ខេង ក៏​បាន​អំពាវនាវ​ដល់​អាជ្ញាធរ​ត្រូវ​គ្រប់គ្រង​ដោះស្រាយ​ជម្លោះ និង​ការទាមទារ​តវ៉ា​នានា ដោយ​សន្តិ​វិធី ឈរ​លើ​គោលការណ៍​ច្បាប់ និង​ត្រូវ​ជៀសវាង​ដាច់​ខាត​នូវ​អំពើ​ហិង្សា​គ្រប់​រូបភាព៕
As the Russian revolutionary, Vladimir Lenin, once, said: “It is impossible to predict the time and progress of revolution. It is governed by its own more or less mysterious laws.”
Meanwhile, an article signed by Luke Hunt and published by UCA News under the title: “Coronavirus an excuse for Cambodia’s poverty plight” should not be disregarded either; it looks like an inventory of disastrous failures that the weak strongman has recently encountered, and if such failings and missteps occurred in another country, be it socialist, communist or liberal democracy, that type of weak strongman must have already been ushered out of the door of power, by vote or by force.
He who thinks that he owns the country is he who has blind ambition and greed and is is ignorant of the natural fact that he doesn’t own the heart and mind of the people who are not his sycophants or kangaroos. Everything on earth has a time limit.